Szukaj:
Strona główna
|
zadaj pytanie
|
mapa strony
|
kontakt
|
EN
90-519 Łódź ul. Gdańska 121
e-mail:

Warsztaty scenariuszowe

W wyniku dotychczasowych prac badawczych realizowanych w projekcie Zaawansowane technologie przemysłowe i ekologiczne dla zrównoważonego rozwoju kraju zostały wyznaczone czynniki kluczowe w poszczególnych obszarach tematycznych (przedstawione niżej). Kolejnym etapem pracy są warsztaty budowy scenariuszy rozwoju, które odbędą się w dniach 13-14.10.2010 r. w Instytucie Technologii Eksploatacji – PIB w Radomiu. Początek każdego spotkania o godzinie 10.30.

Program warsztatów scenariuszowych:

W środę, 13 października zaplanowano warsztaty w następujących obszarach tematycznych:
 - Specjalizowana aparatura badawcza  i testowa
 - Technologie mechatroniczne i systemy sterowania do wspomagania procesów wytwarzania i eksploatacji
- Zaawansowane technologie materiałowe i nanotechnologie oraz systemy techniczne wspomagające ich projektowanie i aplikacje

W czwartek, 14 października odbędą się warsztaty scenariuszowe w ramach obszarów:
- Technologie proekologiczne, racjonalizacja zużycia surowców i zasobów oraz odnawialne źródła energii.
- Technologie bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego

Czynniki kluczowe w poszczególnych obszarach tematycznych:

 I. Aparatura badawcza i testowa:
- Poziom zapotrzebowania gospodarki na aparaturę badawczą i testową
- Poziom innowacyjności i gotowości wdrożeniowej wyników prac badawczo-rozwojowych
- Gotowość przemysłu do rozwijania innowacyjnych technologii i wyrobów.

II. Technologie mechatroniczne i systemy sterowania:
- Potencjał badawczy i technologiczny (baza laboratoryjna, infrastruktura techniczna instytucje badawcze i innowacyjne przedsiębiorstwa)
- Ułatwienia w tworzeniu partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie przedsiębiorczości innowacyjnej
- Krajowe priorytety badawczo-rozwojowe
- Bilans korzyści i kosztów środowiskowych wynikających z opracowania i wdrożenia technologii

III. Technologie materiałowe i nanotechnologie:
- Zasoby kadry naukowej, badawczej i technicznej oraz dostosowanie programów edukacyjnych do wymogów kreowania i aplikacji rozwiązań innowacyjnych
- Przepływ wiedzy i doświadczeń między indywidualnymi naukowcami, przedsiębiorcami i instytucjami, dostęp do baz wiedzy (open innovation)
- Krajowe priorytety badawczo-rozwojowe

IV.  Technologie bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego:
- Potencjał badawczy i technologiczny (baza laboratoryjna, infrastruktura techniczna instytucje badawcze i innowacyjne przedsiębiorstwa)
- Poziom innowacyjności i gotowości wdrożeniowej wyników prac badawczo-rozwojowych
- Dynamika i efektywność transferu uzyskanych rozwiązań do gospodarki
- Gotowość przemysłu do rozwijania innowacyjnych technologii i wyrobów.

V. W obszarze dotyczącym technologii proekologicznych czynnikami kluczowymi są:
- Potencjał badawczy i technologiczny (baza laboratoryjna, infrastruktura techniczna instytucje badawcze i innowacyjne przedsiębiorstwa)
- Poziom innowacyjności i gotowości wdrożeniowej wyników prac badawczo-rozwojowych
- Dynamika i efektywność transferu uzyskanych rozwiązań do gospodarki
- Krajowe priorytety badawczo-rozwojowe.

Obecnie realizowany jest etap prac obejmujący dokonanie analizy wpływu czynników kluczowych zidentyfikowanych dla danego obszaru tematycznego na technologie priorytetowe tego obszaru. Jego rezultaty będą bezpośrednio wykorzystane w trakcie tworzenia scenariuszy rozwoju.Efektywne szkolenia dla innowatorów

Prawie wszyscy uczestnicy szkoleń realizowanych w ramach Akademii Zarządzania Innowacjami są zainteresowani kolejną edycją projektu i dalszą edukacją w zakresie zarządzania innowacjami – tak wynika z raportu przygotowanego przez realizatorów projektu. W wiosennej edycji szkoleń, prowadzonych w okresie od marca do czerwca 2010 r. wzięło udział 50 osób.

Zdaniem badanych, szkolenia przyczyniły się do wzrostu ich kompetencji zawodowych i poziomu umiejętności innowatorskich, co ma wymierny wpływ na wzrost efektywności wykonywanych przez nich zadań i podnosi ich szanse na sukces zawodowy.

Ankieta ewaluacyjna pokazała również, że wśród uczestników szkoleń nastąpił wzrost świadomości proinnowacyjnej oraz motywacja do samodzielnego rozwiązywania problemów, poczucie kompetencji zawodowych
oraz motywacja do kształcenia ustawicznego.

Kolejna grupa zaczyna zajęcia po wakacyjnej przerwie, 23 września 2010 r. Są jeszcze wolne miejsca w grupie, która rozpocznie szkolenie w listopadzie. Zgłoszenia przyjmuje Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa, tel.42 250 54 5,  fax 42 630 39 79 lub biuro@izba.lodz.pl


Wyróżnienia za strony internetowe

Instytut Badań nad Przedsiębiorczością i Rozwojem Ekonomicznym EEDRI przy SWSPiZ, odpowiedzialny za promocję projektów: Żywność i żywienie w XXI w - wizja rozwoju polskiego przemysłu spożywczego oraz Nowoczesne Technologie dla Włókiennictwa. Szansa dla Polski otrzymał dwa wyróżnienia od portalu Gwiazdor.pl za stworzenie „wartościowych polskich witryn internetowych, które pozytywnie wpływają na rozwój polskiego Internetu”. Chodzi o internetowe strony: www.zywnoscizywienie.pl oraz www.wloknotechnologie.pl. To wyróżnienie to nie tylko prestiż, ale też lepsza pozycja w Internecie. Daje ono prawo do używania gwiazdki – znaczka będącego certyfikatem jakości.

Miło nam również poinformować, że strona Instytutu została wyróżniona dwoma gwiazdkami.

Katalog Gwiazdor.pl zawiera zaledwie 40 tysięcy wyróżnionych stron, z czego nieco ponad tysiąc w dziale "Nauka, edukacja", gdzie znalazły się wpisy stron projektów.

Wpisy:Newsletter 1/2010 - "Zaawansowane Technologie"

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem.


Panele eksperckie

W Instytucie EEDRI trwa seria paneli eksperckich w ramach projektu "Zaawansowane technologie przemysłowe i ekologiczne dla zrównoważonego rozwoju kraju". Celem spotkań jest analiza mocnych i słabych stron różnych obszarów technologicznych i w dalszej perspektywie określenie kierunków badań i technologii w Polsce do 2030 roku.
Eksperci z całej Polski, którymi są zarówno naukowcy, jak i praktycy - przedstawiciele gospodarki, zastanawiają się, w których grupach technologicznych rodzima gospodarka może budować pozycję konkurencyjną. Ponadto identyfikują kraje oraz producentów najbardziej liczących się w zakresie tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii w analizowanych grupach.

Pierwsza runda spotkań zamyka się w gronie ekspertów polskich. W drugiej, która planowana jest na maj, uczestniczyć będą eksperci zagraniczni.

Analiza obejmuje następujące obszary: 

  • specjalizowaną aparaturę badawczą (panel 25.03.10)
  • zaawansowane technologie materiałowe i nanotechnologie oraz systemy techniczne wspomagające ich projektowanie i aplikacje (panel 31.03.10)
  •  technologie proekologiczne, racjonalizacja zużycia surowców i zasobów oraz odnawialne źródła energii (panel 1.04.10)
  • technologie bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego (panel 2.04.10)
  • technologie mechatroniczne i systemy sterowania do wspomagania procesów wytwarzania i eksploatacji (panel 16.04.10)

 Spin-off - zaproszenie na szkolenia

Głównym celem tego projektu jest wzrost kompetencji pracowników naukowych, doktorantów i studentów 4-go i 5-go roku, posiadających pomysły, które nadają się do komercjalizacji.

Projekt zakłada, że zdobyta podczas 70-godzinnych szkoleń wiedza i umiejętności pomogą w uruchomieniu i prowadzeniu spółki spin-off. Autorzy najlepszych pomysłów otrzymają bezpłatne doradztwo w zakresie uruchamiania firmy.

Zainteresowanych udziałem zapraszamy do kontaktowania się z naszym biurem tel. +42 664 22 47. Wkrótce zostanie uruchomiona strona www.spin-off.com.pl


Newsletter 2/2010

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem projektu "Żywność i żywienie w XXI wieku", który dostępny jest tutaj.Koncepcja rozwojowa Regionalnego Portalu Innowacji dla Województwa

Instytut Badań nad Przedsiębiorczością i Rozwojem Ekonomicznym EEDRI w okresie od stycznia do lutego 2010 r. zrealizował na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zamówienie pn. "Opracowanie koncepcji rozwojowej Regionalnego Portalu Innowacji dla Województwa Świętokrzyskiego". Zakres opracowania objął m.in. założenia ramowe portalu, specyfikację użytkowników oraz propozycje mechanizmów funkcjonowania, w tym posiadających charakter 'dobrych praktyk'.Instytut Innowacji Przemysłu Mleczarskiego

1 lutego 2010 roku Zarząd Spółdzielni Mleczarskiej "Mlekpol" w Grajewie otworzył działalność Centrum Badawczo-Rozwojowego pod nazwą Instytut Innowacji Przemysłu Mleczarskiego sp. z o.o. z siedzibą w Mrągowie. Na stanowisko Prezesa Zarządu Instytutu został powołany Tadeusz Szczęsny, a Przewodniczącym Rady Naukowo-Technicznej został prof. dr hab. Andrzej Babuchowski.

Nowopowstały Instytut przejmuje wszystkie dotychczasowe zadania Działu Innowacji i Rozwoju S.M. "Mlekpol".Newsletter 1/2010

Zapraszamy do zapoznania się z newsletterem projektu "Żywność i żywienie w XXI wieku", który dostępny jest tutaj.

Zapytanie ofertowe

Zapraszamy do zapoznania się z zapytaniem ofertowym dotyczącym szacunkowej wyceny opracowania metodologii badań w ra-mach projektu „Nowoczesne technologie dla włókiennictwa. Szansa dla Polski.” Treść pełnego zapytania do pobrania tutaj.


Nowoczesne technologie dla włókiennictwa. Szansa dla Polski

W styczniu 2010 Instytut EEDRI przy SWSPiZ rozpoczął realizacje kolejnego projektu badawczego Nowoczesne technologie dla włókiennictwa.
Szansa dla Polski
. Konsorcjum składające się z 8 doświadczonych partnerów (z Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych jako liderem) przez 2 lata będzie badać kierunki badań i prac rozwojowych dla rozwoju przemysłu włókienniczego w Polsce.

W wyniku projektu powstanie scenariusz rozwoju i wdrożenia nowoczesnych technologii przemysłu włókienniczego, zapewniający w przyszłości konkurencyjność na rynku międzynarodowym i zarazem powodujący unowocześnienie takich sektorów jak: rolnictwo, motoryzacja, budownictwo oraz medycyna na skutek wyposażenia ich w nowoczesne wyroby włókiennicze.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Więcej o projekcieSeminarium metodologiczne - 21.12.2009

Metodyce mapowania technologii poświęcone było kolejne seminarium, które odbyło się 21.12.2009 r. w ramach projektu "Zaawansowane technologie przemysłowe i ekologiczne dla zrównoważonego rozwoju kraju".
W trakcie spotkania, z udziałem Iwony Nowickiej z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, przedstawicieli Politechniki Białostockiej, Głównego Instytutu Górnictwa z Katowic oraz partnerów, przedyskutowano  czynniki decydujące o rodzaju i zakresie wykorzystania map technologii w projektach foresightowych i omówiono możliwości włączenia formalnych metod w celu zwiększenia ekonomicznej efektywności wykorzystania rezultatów mapowania technologii.Seminarium metodologiczne - 15.12.2009

W dniu 15.12.2009 r. w Instytucie Badań nad Przedsiębiorczością i Rozwojem Ekonomicznym w Łodzi odbyło się seminarium poświęcone przedyskutowaniu zagadnień metodologicznych związanych z realizacją projektu Zaawansowane Technologie przemysłowe i ekologiczne dla zrownoważonego rozwoju kraju. Omówiono zakres zrealizowanych i planowanych prac w ramach poszczególnych zadań w 2009 roku i pierwszym półroczu 2010 r. Przedyskutowano także dwa warianty opracowania map technologii:

  • opracowanie jednej mapy obejmującej trzy warstwy: Rynek, Produkt, Zasoby, uwzględniającej horyzont czasowy od 5 do ponad 15 lat
  • oraz opracowanie oddzielnie dwóch map: mapy technologii przyrostowych (horyzont czasowy 3-5 lat) oraz mapy technologii wyłaniających się (horyzont czasowy ponad 15 lat).

Partnerzy uzgodnili, że kolejne seminarium (21 grudnia 2009 r.) z udziałem ekspertów zewnętrznych poświęcone będzie przedyskutowaniu metodologii budowy map technologii.Akademia Zarządzania Innowacjami

Szkolenia mają charakter zajęć teoretyczno-praktycznych i prowadzone będą w grupach 10-osobowych. Każdy uczestnik ma do przejścia dwumodułową ścieżkę szkoleniową (łącznie 40 godzin). Zajęcia będą odbywały się w godzinach popołudniowych i w weekendy. Terminy i godziny zajęć będą ustalane w zależności od preferencji uczestników.

Metodologia programu szkoleniowego bazuje na internetowym narzędziu SAT, które służy do dokonania samooceny oraz analizy istniejących barier tak, aby ulepszyć zarządzanie innowacjami w firmie. Narzędzie to zostało stworzone na zlecenie Komisji Europejskiej przy współpracy międzynarodowego konsorcjum, którego liderem była firma A.T. Kearney. Narzędzie to zostało opracowane, w celu ujednolicenia modelu oceny i pomocy pracownikom w zarządzaniu innowacjami.

Podczas szkoleń wstępnych (16h warsztatów) uczestnicy nauczą się korzystania z platformy IMP3rove oraz rejestracji i wypełniania kwestionariusza SAT - kwestionariusza oceny poziomu zarządzania innowacjami w firmie. Ponadto uczestnicy przećwiczą zdobytą wiedzę nt. wypełniania narzędzia SAT na podstawie opracowanych na bazie doświadczeń z projektu IMP3rove autorskich materiałów szkoleniowych.

Podczas szkoleń rozszerzonych (24h warsztatów) zaprezentowane i omówione zostaną wyniki raportów powstałych z wypełnienia kwestionariuszy SAT oraz przedstawione działania naprawcze dla zdiagnozowanych problemów. Uczestnicy zdobędą wiedzę nt. najczęstszych problemów związanych z działalnością firmy w zakresie zarządzania innowacjami oraz nauczą się jak je rozwiązywać. Ponadto zdobędą wiedzę z zakresu kompleksowego zarządzania innowacjami, w tym m.in. formułowania strategii rozwoju firmy bazującej na innowacjach, tworzenia organizacji i kultury firmy sprzyjającej innowacjom.

Każdy uczestnik po zakończonym szkoleniu (tj. przejściu dwóch modułów szkoleniowych) otrzyma potwierdzenie ukończenia szkolenia, poparte certyfikatem z zakresu zarządzania innowacjami, gwarantującym znajomość narzędzia SAT, rekomendowanego przez Komisję Europejską. Certyfikat będzie sygnowany przez SWSPiZ - jedyną instytucję w Polsce posiadającą uprawnienia do korzystanie z narzędzia SAT - oraz A.T. Kearney – lidera projektu IMP3rove. 

Zainteresowanych udziałem w szkoleniach prosimy o kontakt z biurem projektu: biuro@innowacyjni.pl , tel. +42 664 22 41 lub +42 250 54 50 (51)

--------------------

*) Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Newsletter 2/2009

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem projektu "Żywność i żywienie w XXI wieku", który dostępny jest tutaj.


Newsletter 1/2009

Zapraszamy do zapoznania się z newsletterem projektu "Żywność i żywienie w XXI wieku", który dostępny jest tutaj.


Zapytanie ofertowe

Dotyczące szacunkowej wyceny przeprowadzenia kompleksowych badań w ramach projektu „Nowoczesne technologie dla włókiennictwa. Szansa dla Polski.” (PO IG, Priorytet 1 -Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.1 - Wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 1.1.1 – Projekty badawcze z wykorzystaniem metody foresight) -

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem zapytania - który dostępny jest tutaj.Nowoczesne technologie dla włókiennictwa - nowy projekt

9 grudnia 2009 r. w Instytucie Biopolimerów odbyła się pierwsza prezentacja projektu Nowoczesne technologie dla włókiennictwa. Szansa dla Polski. Projekt, w którym partnerem jest Instytut EEDRI przy SWSPiZ będzie realizowany od początku 2010 r. Konsorcjum ma 2 mln 868 tys. zł na badania naukowe, dotyczące określenia szans wprowadzania innowacji w przemyśle włókienniczym. Projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Koordynatorem projektu jest łódzki Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, a partnerami, poza instytutem EEDRI: Politechnika Łódzka, Instytut Włókiennictwa , Instytut Technologii Bezpieczeństwa MORATEX, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Centralny Instytut Ochrony Pracy -- PIB w Warszawie i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.Żywność i żywienie w XXI wieku – podsumowanie konferencji

Ponad stu naukowców i przedstawicieli polskich firm spożywczych spotkało się 4 grudnia 2009 r. na Politechnice Łódzkiej na  konferencji Żywność i żywienie w XXI wieku – wizja rozwoju polskiego przemysłu spożywczego, aby przedyskutować przyszłość badań i kierunki rozwoju technologii dla tego sektora. 

Z punktu widzenia polskiej gospodarki to ważna konferencja, ponieważ Polska jest znaczącym producentem mleka, mięsa, zbóż oraz owoców i warzyw. Przemysł rolno-spożywczy jest, i w najbliższej przyszłości będzie ważnym działem polskiej gospodarki. Z uwagi na liczbę zatrudnionych oraz znaczenie racjonalnego żywienia dla zdrowia konsumentów, jest on także bardzo ważny ze względów społecznych  – mówił podczas otwarcia prof. Lech Michalczuk ze skierniewickiego Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.Jego zdaniem utrzymanie konkurencyjnej pozycji polskiej żywności wymaga podjęcia skutecznych działań radykalnie podnoszących potencjał innowacyjny polskich przedsiębiorstw. Wymaga to nowych koncepcji i właściwie ukierunkowanych inwestycji badawczo-rozwojowych. Tymczasem, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich,  Polska wciąż nie dopracowała się odpowiedniego wsparcia finansowego i technicznego, które umożliwiłoby włączanie się w krajowe i międzynarodowe przedsięwzięcia.

 

Przyszłość dla diety spersonalizowanej
Jedną z dyscyplin naukowych, która w ciągu najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu lat będzie miała decydujący wpływ na decyzje żywieniowe podejmowane przez konsumentów będzie nutrigenomika, a także nutrigenetyka – przekonywała prof. Maria Koziołkiewicz z Politechniki Łódzkiej. Z liczby publikacji w czasopismach naukowych widać, że rośnie zainteresowanie tymi dyscyplinami. Jedną z przyczyn tego zainteresowania jest lawinowy przyrost chorób dietozależnych czy wynikających z prowadzenia nieprawidłowego stylu życia. W zastraszającym tempie rośnie też liczba osób otyłych w krajach rozwiniętych. >Najnowsze badania pokazują, że organizm każdego człowieka (w oparciu o jego indywidualne skłonności genetyczne) może inaczej reagować na określone produkty spożywcze.
>Przykładem mogą być badania przeprowadzone na Kostaryce, sprawdzające wpływ kawy na wzrost ryzyka chorób serca. Organizmy badanych różnie reagowały na zwiększenie ryzyka. Okazało się, że tyle spożycie kawy, co posiadanie konkretnego genu, decydującego o powolnym metabolizmie kofeiny ma decydujący wpływ na ryzyko zachorowania. Nie da się jednak tych badań przełożyć na wszystkich ludzi – mówiła prof. Koziołkiewicz - jednak >w świetle obecnej wiedzy nie da się ukryć, że dieta spersonalizowana nabiera znaczenia w żywieniu przyszłych pokoleń.

 

Żywność funkcjonalna
Kolejna dyscyplina z przyszłością to żywność funkcjonalna (FOSHU), czyli taka, z której usunięto szkodliwe składniki (np.alergeny), bądź wzbogacono ją w substancje aktywne fizjologicznie, tak aby otrzymać produkt posiadający odpowiednią wartość odżywczą i podnoszący kondycję człowieka. Jest wiele przyczyn rozwoju tej gałęzi nauk o żywności - mówiła prof. Zdzisława Libudzisz z Politechniki Łódzkiej. Najważniejsze z nich to: starzenie się społeczeństw (i związany z tym wzrost kosztów opieki medycznej i społecznej) czy też wzrost częstości występowania schorzeń chronicznych związanych z żywieniem. W 2000 populacja 60-latków krajów rozwiniętych stanowiła około 15% społeczeństwa, w 2050 r. osiągnie 30%. Dlatego należy spodziewać się przyrostu chorych na choroby cywilizacyjne: nowotwory, choroby serca, krążenia, cukrzyca, zaparcia. Szacuje się, że w najbliższej przyszłości 2/3 wszystkich zgonów spowodowanych będzie właśnie chorobami cywilizacyjnymi. Zdaniem prof. Libudzisz  warto spożywać produkty zawierające składniki bioaktywne, takie jak: błonnik pokarmowy, pektydy, niektóre białka czy coraz popularniejsze prebiotyki i probiotyki. Wszystkie pełną pożyteczne funkcje w organizmie. Np: jogurty z kulturami bakterii prebiotycznych poprawiają poprawę układu pokarmowego i leczą zaparcia, a jajka wzbogacone kwasami Omega-3 obniżają ryzyko chorób serca, ale też  ADHD u dzieci, depresji poporodowej, demencji starczej czy choroby Alzheimera.Dziś nikt nie ma wątpliwości, że żywność funkcjonalna to ogromny rynek. Światowe koncerny robią miliony dzięki temu, że są właścicielami określonych szczepów bakteryjnych, które mają zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

 

Innowacyjne produkty żywnościowe
Na świecie, obok żywności ekologicznej i zdrowych fast foodów, rozwijają się pojawiają się inne ciekawe segmenty, jak choćby: żywność upiększająca czy żywności samochodowa, przeznaczona dla osób spędzających dużo czasu w pojazdach. Przyszłością jest – zdaniem profesora Krzysztofa Krygiera ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - rynek żywności BFY (better for you), czyli „żywności lepszej dla ciebie”, czyli przeznaczonej dla konkretnych osób. Walkę z otyłością można też wygrać żywnością i walką ze stresem, choć oczywiście główną bronią jest ruch – mówił prof. Krygier. Trzeba uświadamiać społeczeństwu i politykom, że dzięki diecie nie tylko bardzo dobrze leczy się choroby, ale też znacząco ogranicza wydatki na zdrowie. Oszczędności mogą sięgać miliardów złotych. Dziś sytuacja wygląda tak, że 50% wszystkich kosztów leczenia wydaje się na zwalczanie chorób dietozależnych i związanych z prowadzeniem niezdrowego trybu życia, paleniem papierosów, brakiem ruchu fizycznego (dane z NPZ 2008-2013). Tymczasem z badań wynika, że dietą można obniżyć ryzyko zachorowania na zawał serca o 78% i znacząco obniżyć tzw. zły cholesterol. Miesiąc na wegetariańskiej diecie może obniżyć LDL aż o około 30%. Dietą można też obniżyć ryzyko powstania raka o ok. 40%. To pokazuje jak ważna jest edukacja z tym zakresie.

 

Żywienie a dieta
>O potrzebie stosowania i promowania profilaktyki zdrowotnej przekonywał prof. Jerzy Socha z Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka.  Jej rozwój jest bardzo istotny dla stanu zdrowia i jakości życia przyszłych pokoleń, ponieważ istnieje wyraźna zależności pomiędzy żywieniem a zdrowiem człowieka. Dlatego – zdaniem prof. Sochy - warto inwestować w badania, które pomogą zapobiegać powstawaniu chorób, a także w promocję odpowiednich nawyków w społeczeństwie, ale także wśród lekarzy. Ważne jest, aby profilaktykę zaczynać w fazie bezobjawowej, a nie wówczas, gdy choroba już trawi organizm. Podobnie: profilaktyka dzieci powinna zaczynać się od ich matek, bo to ich dieta ma wpływ na powstawanie u nich wielu chorób. Lekarze nie mają wątpliwości, że skłonności do alergii lub otyłości mają podłoże w diecie. Profesor Socha dużo czasu poświęcił karmieniu piersią – im jest ono dłuższe, tym niższe jest ryzyko otyłości. I choć wiadomo to nie od wczoraj, to wciąż istnieje potrzeba zachęcania lekarzy, aby zbyt pochopnie nie odradzali matkom odstawiania dzieci od piersi.

Projekt „Żywność i żywienie w XXI wieku- wizja rozwoju polskiego sektora spożywczego”, w ramach którego została zorganizowana konferencja, ma na celu jest wypracowanie strategicznej wizji rozwoju dla polskiego przemysłu i wytypowanie priorytetowych kierunków dla prac B+R na okres najbliższych kilkunastu lat. 

Zobacz prezentacje z konferencji:Governance jako droga zwiększania zaangażowania...

Konferencja podsumowująca realizację projektu „Governance jako droga zwiększania zaangażowania podmiotów niepublicznych w realizację celów polityki regionalnej”, realizowanego w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna odbyła się 20 listopada 2009 r. w Łodzi w siedzibie Instytutu EEDRI przy SWSPiZ.

W pierwszej części konferencji (moderowanej przez dr Tomasza Klimczaka z WYG International) uczestnicy zapoznali się z prezentacjami, odnoszącymi się do koncepcji „dobrego współrządzenia”. Prof. Anna Rogut, przedstawiła genezę tego zjawiska oraz jego kontekst w odniesieniu do regionalnych systemów innowacji. Następnie, dwóch prelegentów zagranicznych, reprezentujących Clark University (USA), przedstawiło zagadnienia związane z kulturowymi aspektami współrządzenia; prof. Thomas Massey, zaprezentował wnioski płynące dla koncepcji dobrego współrządzenia, wynikające z wielowiekowych tradycji konfucjanizmu w Chinach, natomiast prof. Max Hess – wyniki badań odnoszących się do wielokulturowych aspektów dobrego współrządzenia.

W drugiej części konferencji, prowadzonej przez Elżbietę Hibner, Członka Zarządu Województwa Łódzkiego, zostały zaprezentowane polskie doświadczenia związane z realizacją postulatów dobrego współrządzenia. Paweł Czyż zaprezentował wyniki realizacji badań zrealizowanych w ramach projektu, a prelegenci reprezentujący przedsięwzięcia wpisujące się w realizację postulatów dobrego współrządzenia: Hanna Wygocka (Kujawsko – Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców), Elżbieta Sztorc (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego) oraz Marcin Postawka (Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego) zapoznali uczestników z założeniami zrealizowanych przedsięwzięć. Ostatnią z prezentacji było wystąpienie dra Michała Opieczyńskiego, który przedstawił wnioski i rekomendacje płynące z  badań przeprowadzonych w ramach projektu „Governance jako droga zwiększania zaangażowania podmiotów niepublicznych w realizację celów polityki regionalnej”.

Po zakończeniu konferencji odbyła się ceremonia wręczenia okolicznościowych dyplomów laureatom i wyróżnionym w konkursie „Liderzy wdrażania Regionalnych Strategii Innowacji w Polsce”, której dokonali: przedstawiciel Ministra Rozwoju Regionalnego, Kinga Baranowska oraz przedstawiciel Grupy Roboczej Konwentu Marszałków RP ds. Regionalnych Systemów Innowacji, Bartosz Muszyński.

10_150_x_200.jpg 12_150_x_200.jpg 13_150_x_200.jpg

1_150_x_200.jpg 2_150_x_200.jpg 8_150_x_200.jpg5-lecie Instytutu

Instytut Badań nad Przedsiębiorczością i Rozwojem Ekonomicznym EEDRI ma już 5 lat. Gośćmi jubileuszowego spotkania, które odbyło się 20 listopada 2009 r., obok władz Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania, przy której instytut funkcjonuje, byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, a także naukowcy, przedsiębiorcy, reprezentanci stowarzyszeń i izb, media oraz wielu przyjaciół naszej jednostki. Obecni byli także autorzy najnowszej książki "Partnerstwo dla innowacji".

Podczas uroczystości prof. dr hab.Witold Łuczyński, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Włókienników Polskich wręczył Złote Honorowe Odznaki SWP władzom Instytutu: prof. Bogdanowi Piaseckiemu i prof. Annie Rogut, a także pracownikowi badawczemu, Kazimierzowi Kubiakowi za "promowanie i pokazywanie przemysłu włókienniczego". W liście gratulacyjnym napisano, że instytut jest pozytywnym przykładem promowania współpracy przemysłu z nauką. Dziękujemy za wyróżnienie.

10_150x200.jpg 1_150x200.jpg 2_150x200.jpg

3_150x200.jpg 4_150x200.jpg 6_1/div50x200.jpg

7_150x200.jpg 8_150x200.jpg 9_150x200.jpgZaproszenie na konferencję

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej „Żywność i żywienie w XXI wieku – wizja rozwoju polskiego sektora spożywczego”, która odbędzie się  4 grudnia 2009 r. (piątek) na Politechnice Łódzkiej.

Przemysł spożywczy jest jednym z najważniejszych działów polskiej gospodarki. Wytwarza blisko 20% wartości sprzedanej całego przemysłu przy zatrudnieniu ok. 380 000 tys. osób. Wartość dodana przemysłu spożywczego wynosi ok. 6 mld USD, co stanowi ok. 4% wartości dodanej brutto, wytworzonej w całej gospodarce narodowej i ok. 6% PKB.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało korzystne zmiany w polskim przemyśle spożywczym: zwiększył się eksport i poprawiła rentowność wielu zakładów. Jednak polscy producenci żywności opierają swoją konkurencyjność głównie na przewagach cenowych, co może być skuteczne tylko w bliskiej i średniej perspektywie, zważywszy na szybko rosnące koszty pracy w Polsce oraz bardzo wysoką konkurencyjność światowego rynku żywności. Aby sprostać konkurencji, polscy producenci żywności muszą rozwijać i wdrażać innowacyjne technologie pozwalające obniżyć koszty i zwiększyć jakość produktów przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko. Jednakże w Polsce nie opracowano do tej pory strategicznej wizji rozwoju dla przemysłu spożywczego. Wstępne prace w tym kierunku podejmowane są przez Platformę Technologiczną Żywności, a także inne konsorcja i sieci naukowo-przemysłowe jak Centrum Zaawansowanych Technologii „AgroTech” czy sieć „Interfood”, jednakże działania te nie doprowadziły dotychczas do opracowania kompleksowego programu.

Od marca 2009 roku konsorcjum składające się  z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, Instytutu Badań nad Przedsiębiorczością i Rozwojem Ekonomicznym przy Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi oraz Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL z Grajewa realizuje foresight „Żywność i żywienie w XXI wieku - wizja rozwoju polskiego sektora spożywczego”. W ramach projektu organizujemy konferencję, której celem jest rozwój partnerstwa między nauką, gospodarką i administracją jako podstawy innowacyjnego rozwoju w zakresie żywności i żywienia. W ramach dyskusji panelowej chcielibyśmy poznać Państwa opinie i oczekiwania. >[program konferencji]

Mapki dojazdowe:Konferencja - Governance jako droga zwiększania...

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji "Governance jako droga zwiększania zaangażowania podmiotów niepublicznych w realizację celów polityki regionalnej", która odbędzie się w dniu 20 listopada br. roku w Łodzi w siedzibie Instytutu Badań nad Przedsiębiorczością i Rozwojem Ekonomicznym działającego przy Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, ul. Gdańska 121.

Konferencja stanowić będzie podsumowanie wyników badania, zrealizowanego w ramach grantu przyznanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, w ramach konkursu dotacji "Fundusze Europejskie na poziomie Narodowej Strategii Spójności. II Edycja".

Celem badania było opracowanie propozycji wskaźników służących do pomiaru realizacji zasady good governance w odniesieniu do regionalnych systemów innowacji.

Konferencja będzie okazją do zaprezentowania wyników projektu, a także zagranicznych oraz krajowych doświadczeń odnoszących się do praktycznych przejawów stosowania filozofii good governance w kontekście rozwoju regionalnych systemów innowacji. Sądzimy też, że będzie to doskonała okazja do podjęcia bezpośredniej dyskusji na temat sposobów oraz praktycznych przejawów budowy systemów innowacji w regionach naszego kraju.

Do udziału w tym spotkaniu zaproszeni zostali reprezentanci środowisk zaangażowanych w procesy budowy regionalnych systemów innowacji, przedstawiciele władz regionalnych oraz administracji centralnej.

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji oraz formularzem zgłoszeniowym.Zostań ekspertem

Konsorcjum jednostek naukowych i firm z sektora rolno-spożywczego rozpoczęło realizację projektu o charakterze foresightu technologicznego, zatytułowanego "Żywność i żywienie w XXI wieku - wizja rozwoju polskiego sektora spożywczego". Jego celem jest zdefiniowanie strategicznego programu badawczego dla sektora rolno-spożywczego oraz budowa partnerskich więzi pomiędzy nauką, gospodarką i administracją, będących podstawą innowacyjnego rozwoju w obszarze żywność i żywienie.

Skuteczność strategii rozwoju sektora zależy w dużej mierze od udziału w jej opracowaniu obecnych i przyszłych użytkowników i twórców technologii, a więc naukowców, kadry zarządzającej, technologów i pracowników działów B+R zakładów przemysłu spożywczego, przedstawicieli stowarzyszeń naukowych, zawodowych, organizacji społecznych, biznesowych i konsumenckich oraz studentów kierunków związanych z żywnością i żywieniem. W związku z tym, chcemy zaprosić Państwa do udziału w naszym projekcie w charakterze ekspertów biorących udział w tzw. rundach delfickich, które mają na celu weryfikację hipotez technologicznych (procesowych i produktowych) wypracowanych we wcześniejszych analizach.


W metodzie tej Państwa wiedza zostanie wykorzystana do oceny prawdopodobieństwa realizacji scenariuszy rozwoju przemysłu spożywczego i zasad racjonalnego żywienia. Bliższe informacje o projekcie znajdziecie Państwo na stronie projektu www.zywnoscizywienie.pl , na której możecie się Państwo też zarejestrować on-line w bazie ekspertów.

Każdy ekspert, który weźmie udział w rundach delfickich, otrzyma wynagrodzenie.Nowy projekt badawczy EEDRI

Governance jako droga zwiększania zaangażowania podmiotów niepublicznych w realizację celów polityki regionalnej - to tytuł projektu, który rozpoczął się 1 sierpnia 2009 r. Głównym celem projektu jest dostarczenie władzom regionalnym wiedzy oraz narzędzi służących do innowacji zwiększenia efektywności interwencji publicznej w zakresie budowy regionalnych systemów innowacji.

W wyniku realizacji projektu eksperci oraz władze na szczeblu centralnym i regionalnym  otrzymają argumenty niezbędne do prowadzenia dyskusji nad przyszłością polityki spójności i rozwoju regionalnego. Korzyści odczują również naukowcy, którzy będą mieli możliwość bardziej praktycznego podejścia do swoich zainteresowań naukowych. Praktyczne rekomendacje będą stanowiły cenne źródło informacji na temat procesu wdrażania Narodowej Strategii Spójności. Projekt potrwa do 30 listopada 2009 r.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji, organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii
Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.Diagnozujemy potrzeby w obszarze szkolnictwa, związanego z przemysłem informatycznym

1 września Instytut EEDRI uruchamia nowy projekt Diagnoza  potrzeb edukacyjnych  w  obszarze szkolnictwa  zawodowego,  związanego  z przemysłem informatycznym. Do końca października 2010 roku realizatorzy zadań zamierzają dostarczyć szkołom zawodowym, kształcącym na potrzeby sektora informatycznego z terenu województwa łódzkiego rzetelnych, opartych na badaniach naukowych informacji na temat obecnych i prognozowanych potrzeb sektora i zarekomendować działania, które pozwolą dostosować ofertę edukacyjną szkół do potrzeb rynku pracy w województwie łódzkim. Jednym z celów jest także opracowanie kompleksowej prognozy przyszłych potrzeb sektora informatycznego w zakresie kształcenia zawodowego.

W wyniku realizacji projektu pozyskana zostanie rzetelna, nieosiągalna dotychczas wiedza na temat możliwości dostosowania szkolnictwa zawodowego związanego z sektorem informatycznym do potrzeb rynku pracy województwa łódzkiego.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach; działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.Akademia Zarządzania Innowacjami

1 października 2009 r. rusza kolejny projekt Akademia Zarządzania Innowacjami, którego koordynatorem jest Instytut EEDRI. Głównym celem projektu jest wyposażenie 120 osób dorosłych pracujących w kluczowych dla woj. łódzkiego sektorach w kompetencje z zakresu zarządzania innowacjami.

Realizatorzy zamierzają znacznie podnieść poziom kwalifikacji z zakresu zarządzania innowacjami, aplikowania o środki unijne na wdrożenie rozwiązań innowacyjnych i umiejętność korzystania z narzędzia SAT, służącego do samooceny w zakresie zarządzania innowacjami  u osób pracujących w kluczowych dla woj. łódzkiego sektorach

Rekrutowane będą przede wszystkim osoby pracujące w kluczowych dla woj. łódzkiego sektorach, w tym: włókienniczym, odzieżowym, energii odnawialnej, telekomunikacyjnym, mediów, technologii informacyjnych, owocowo-warzywnym, mechatroniki, ochrony zdrowia.

Projekt realizowany w ramach Działania 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw Program Operacyjny Kapitał Ludzki.Wyróżnienie dla Instytutu

Instytut EEDRI otrzymał wyróżnienie w postaci certyfikatu "Partner przyjazny edukacji", które przyznało Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Instytut Nowych Technologii. Dziękujemy za to wyróżnienie.Zaawansowane technologie - nowy projekt

Instytut Badań nad Przedsiębiorczością i Rozwojem Ekonomicznym przy SWSPiZ przystąpił do kolejnego foresightu. Tym razem wspólnie z radomskim Instytutem Technologii Eksploatacji - PIB realizowany będzie ogólnopolski projekt Zaawansowane technologie przemysłowe i ekologiczne dla zrównoważonego rozwoju kraju.

Naukowcy, eksperci i praktycy przez 2 lata badać będą kierunki rozwoju technologii w wybranych obszarach, a także możliwości kształcenia nowoczesnych kadr i stworzenia nowych zawodów na rzecz innowacyjnych przedsiębiorstw. 28 czerwca 2009 r. w Radomiu odbyło się pierwsze seminarium z udziałem obu zespołów. Więcej na temat projektu już wkrótce na stronie www.portaltechnologii.pl


NASZYM ZDANIEM

Wyzwania szybko zmieniającego się, konkurencyjnego świata wymagają nie tylko zmian w podejściu do zarządzania, ale też nowego modelu przywództwa.